A--

A--

Mam przeczytane 229 z 368 stron
Długi Mars - Piotr W. Cholewa, Terry Pratchett, Stephen Baxter

"Ziemia Zachodnia 170 000 000 i dalej. Był maj, czwarty miesiąc ekspedycji."

Cała seria Długiej Ziemi to jedna wielka podróż w nieznane, ale w tej części bohaterowie przekraczają jeszcze szybciej i jeszcze dalej. Maggie jako dowódca wyprawy poznawczej dowodzi misji na miarę startrekowego Enterprise poznając (po łebkach) światy równie odległe co egzotyczne, z kolei Sally Linsay podróżuje ze swoim psychotycznym i genialnym ojcem przez Długi Mars - wolniej, ale przez światy jeszcze dziwniejsze (mały ukłon w stronę herbertowskiej Diuny). Czytając mam ciągły niedosyt i czuję ssanie kolejnych światów i wariantów rzeczywistości jakbym podróżował z bohaterami tej opowieści. Zdecydowanie wciągająca lektura; może nie najwyższych lotów, ale jest to zdecydowanie dobry, solidny literacki sf-pop.

 

No i jest jeszcze podróż Joshui i Lobsanga, podróż zdecydowanie inna... 

 

PS: jeśli nie lubicie Pratchetta znanego ze Świata Dysku, nie ma to żadnego znaczenia, tu znajdziecie coś zupełnie innego. Z pewnością nie jest to "klasyczny", ale i nie do końca znany skądinąd Baxter. Nowa jakość;)  

 

Quote
Zasady są po to, żeby się dobrze zastanowić zanim się je złamie.
/Terry Pratchett
Mam przeczytane 350 z 400 stron
Ukojenie - Anna Gralak, Jeff VanderMeer

Czy jest tak, że Brygada Spirytystyczno Naukowa świadomie lub nieświadomie przyczyniła się do powstania Strefy X? Co było zamknięte w 4-tonowej soczewce Fresnela i na krawędzi lustra? Światło pulsujące... 

Mam przeczytane 30 z 368 stron
Długi Mars - Piotr W. Cholewa, Terry Pratchett, Stephen Baxter

Wziąłem tę książkę do ręki, żeby pooglądać okładkę, przeczytać notkę copywritera, zważyć.... I nagle okazało się, ze jestem na 30. stronie:) Wciąga od samego początku. Jest Joshua, Linsey i Lobsang  (wszechobecny aczkolwiek nie wszechmocny). Ciężko się oderwać, tym bardziej, że  za chwilę będziemy puszczać przez Szczelinę szybowce na Marsa.

Mam przeczytane 200 z 400 stron
Ukojenie - Anna Gralak, Jeff VanderMeer

Czy Wasi mężowie też przypominają Wam.... puchaczy??? 

 

największa soczewka Fresnela na świecie ---------> BSN / Banda == Brygada / Szukająco == Spirytystyczno / Nadzorująca == Naukowa -----------------> Saul pełzacz <======== {udało się!} ==========> jasność ------------------> Saul > Gloria ####

 

......................udało się ???????

Mam przeczytane 130 z 400 stron
Ukojenie - Anna Gralak, Jeff VanderMeer

Czy Saul jest centralnym punktem Strefy? Zraniony świetlną drzazgą odnajduje w sobie nieznane słowa, słowa, które będzie już odtwarzał po wieczność jako rezydent anomalii topograficznej. 

A co do tego ma Brygada Spirytystyczno-Naukowa? A największa na świecie czterotonowa soczewka Fresnela? Strefa X się rodzi z anomalii i tajemniczych świateł - również tych świecących w duszy Latarnika....

Mam przeczytane 50 z 400 stron
Ukojenie - Anna Gralak, Jeff VanderMeer Ślimak na zboczu - Arkadij Strugacki, Borys Strugacki

Ptasiego Ducha nie zmyli kamuflaż dysfunkcyjnego ekosystemu Strefy X. Nurtuje mnie pytanie czy Ptasi Duch odnajdzie Biolożkę. Być może to jedna i ta sama osoba, lecz jest już praktycznie pewne, że ze Strefy X niestety można wrócić tylko jako kopia...

 

Jeśli to możliwe zdobądźcie i przeczytajcie "Ślimaka na zboczu" Strugackich. Nurt ekologiczny w syfy obecny jest nie od dziś.

Mam przeczytane 30 z 400 stron
Ukojenie - Anna Gralak, Jeff VanderMeer

Powracamy do początków. Biolożka podąża przez Strefę, a Latarnika Saula Evansa poznajemy jako człowieka, jeszcze ciągle człowieka... Nie robię sobie nadziei na to, że zrozumiem Strefę, ale niezwykłość tej opowieści znów mnie wciągnęła w swój lepki i kleisty nurt  nieśpiesznie zdążający do czegoś niepojętego, niezrozumiałego i nieludzkiego. 

 

Dokąd trafi Ptasi Duch? Na pewno nie da się tego miejsca wskazać na mapie.... 

Review
4 Stars
Pan na Wisiołach
Pan na Wisiołach. Mroczne siedlisko - Piotr Kulpa Pan na Wisiołach. Krzyk Mandragory - Piotr Kulpa Pan na Wisiołach. Trzeba to zabić - Piotr Kulpa

Właśnie jestem po lekturze Pana na Wisiołach, świetnego cyklu Piotra Kulpy. To naprawdę dobre powieści grozy, pełne odniesień do ludowej kultury.

Atmosfera gęsta od diabolicznego erotyzmu zaklętego w melodii skrzypiec z ludzkich kości zostanie mi w pamięci na długo.... Ech...  Aż szkoda się rozstawać z niedoskonałymi bohaterami tej opowieści. Historia jednak została zakończona i podsumowana. Zostało co prawda kilka niedomkniętych wątków (co dalej z czarującym Czarkiem i małą Anielką?) i być może autor pociągnie temat, będą to jednak już historie odrębne, bo dzieje Tymoteusza Smuty zostały już opowiedziane.

 

I pamiętajcie, Pan na Wisiołach może być tylko jeden

Mam przeczytane 140 z 300 stron
Pan na Wisiołach. Krzyk Mandragory - Piotr Kulpa

Gdzie nie ma Boga, tam rodzi się rozpacz. W przypadku miejscowości Wisioły mamy również kilka demonów... 

Kalendarz

 

 

 

Przedstawiam Wam kalendarz znanej tłumaczki Anny Kołyszko.

 

Dni tygodnia:

Płoniedziałek
Wstrętorek
Śmroda
Czartek
Plątek
Słabota
Nieobdziela

 

Miesiące:

Stryczeń
Pluty

Miażdżec
Krwiecień
Mdłaj
Cierpiec
Lipniec
Ścierpień
Wredzień
Piździernik (Płaczdziernik-wersja dla dzieci)
Lichopad
Gburdzień

 

[www.annakolyszko.republika.pl]

 

Może macie własne propozycje nazwy dni tygodnia i miesięcy?

:)

Mam przeczytane 30 z 300 stron
Pan na Wisiołach. Krzyk Mandragory - Piotr Kulpa

Mroczne tajemnice, ożywają demony przeszłości i okazuje się że nawet Magda ma coś za skórą...

Dziś imieniny obchodzą Melania (och Melanio...), Sylwester i Hermes. Sylwestrom nic życzył nie będę, bo oni dzisiaj już są pożyczeni nad wyraz, ale Melanii (och Melanio...) oraz Hermesowi życzę spełnienia marzeń (o ile są zgodne z prawem oczywiście), a wszystkim Wam życzę najlepszego w Nowym Roku 2015 (jednocześnie oświadczam, że nie mam najmniejszego pojęcia co liczba 2015 oznacza w sensie numerologicznym:)

Mam przeczytane 203 z 303 stron
Natychmiast, mocno, naprawdę - Daniel Handler,  Maciej Świerkocki

Czy ludzie z kolejnego rozdziału są tymi samymi, co w rozdziale poprzednim? Imiona się zgadzają, ale same postaci mieszają się sobą i zdają się równoległymi wersjami Andrei, Stevena, Eddie, Lisy, ... Strasznie dużo tych imion. A kiedy już myślimy, że udało nam się zidentyfikować kogoś w tym miłosnym chaosie (o tak ,to książka o miłości, ciągle i wciąż; jak również o pieniądzach, pieniądzach, pieniądzach, pieniądzach, pieniądzach), to nagle się okazuje, że na zajęciach w bibliotece jest dwóch facetów (nie mężczyzn, a facetów właśnie!) o imieniu Steven.... 

 

Handler jest, kurde, naprawdę niezły. Cały czas patrzę na tę prozę przez pryzmat Serii Niefortunnych Zdarzeń, które wyprodukował pod pseudonimem Lemony Snicket i owszem znajduję wspólne elementy, konstrukcje fabularne i językowe. Mimo to jednak ,ta proza to zupełnie coś innego. Nie romans, nie kryminał, nie obyczajówka. Książka i ludziach i miłości w najdziwniejszych i czasem strasznie przyziemnych, małostkowych i nieczystych jej przejawach. Love is all around you. All around... I niekoniecznie będzie ci się to podobało.

Mam przeczytane 180 z 303 stron
Natychmiast, mocno, naprawdę - Daniel Handler,  Maciej Świerkocki

Absurd, groteska, suspens i OOBE*). Bo niby dlaczego nie?

 

 

*) ang. out-of-body experience – doświadczenie poza ciałem, eksterioryzacja. Osoby uważające, że doświadczyły OBE, twierdziły, że mogły się poruszać, dokonywać obserwacji i komunikować z innymi istotami inteligentnymi, podczas gdy ich ciała spoczywały. (wiki)

Mam przeczytane 120 z 303 stron
Natychmiast, mocno, naprawdę - Daniel Handler,  Maciej Świerkocki

Sroki można opisać trzema słowami na literę "A". Są atrakcyjne, agresywne i arcysprytne. Zupełnym zbiegiem okoliczności opisałbym tymi słowami również inne znane mi... istoty;) To taka osobista refleksja zainspirowana książką.

 

A jeśli chodzi o postęp lektury, to mogę Wam napisać że Królowa Śniegi ma imię Galdys i że pan Handler pojechał trochę po bandzie. Aczkolwiek nie twierdzę, ze to źle ;p

 

Powyższe refleksje należy odczytywać w sposób następujący: "Sięgnijcie po tę książkę".

teraz czyta

Przeczytane:: 8/258stron
Przeczytane:: 50/176stron
Przeczytane:: 50%
Przeczytane:: 13/240stron
Przeczytane:: 36/96stron